fbpx

Teljesítménymenedzsment, teljesítményértékelés

Számunkra egy kiemelten fontos projekt a teljesítménymenedzsment (hiszünk abban, hogy fontos mérni a teljesítményt és folyamatosan hatással lenni a csapat teljesítményére. ♟😊

Miért fontos a teljesítménymenedzsment?

A legtöbb szervezetben januárban zajlik a teljesítményértékelés két legfontosabb lépése, az előző év értékelése és az új célok kitűzése. Nem kevésbé fontos azonban a jelen időszak sem, hiszen novemberben kezdődik az éves célok visszamérése, vagyis a teljesítményértékelő beszélgetések a kollégák és a vezetőik között.

De nézzük először, hogy miért is fontos a cégeknek foglalkoznia a teljesítmény mérésével és értékelésével?

Ahogy Peter Drucker is mondta „amit mérnek, az javulni fog”, és valóban mérés nélkül nem tudjuk objektív módon értékelni a teljesítményt, legfejlebb szubjektív véleményre alapozhatunk, amikor visszajelezzük a kollégáknak az előző évben elért eredményeikkel kapcsolatos meglátásainkat.

Persze a téma kapcsán a különböző irányzatok különböző válaszokat adnak a fenti kérdésre. Mi úgy gondoljuk, hogy az alábbi okok egész biztosan szerepelnek azon a listán, amik megerősítik a vezetőket abban, hogy miért fontos időt és energiát szánni a témára.

Minden szervezet számára fontos, hogy
👉az egyéni motivációt összekapcsolja a szervezeti célokkal, azért hogy tartósan fenntartsuk a kollégák motivációját és mindenki egyirányban „evezzen”.
👉világos legyen minden munkavállaló számára, hogy milyen célok és prioritások mentén dolgozzon, hiszen „semmilyen szél nem kedvez annak, aki nem tudja, melyik kikötőbe tart.” /Seneca/
👉mindenki számára minél objektívebb visszajelzést lehessen adni a teljesítményéről, fejlődéséről, ezzel növelve az egyéni és a szervezeti hatékonyságot.
👉lássa a vezetői csapat, hol van még lehetőség fejlődni, milyen képzésekre van szükség.
👉biztos, objektív és egységes alapja legyen a teljesítménybér és a bónuszok megállapításának.

SMART célok

Mindenki szeretne sikeres lenni, ennek egyik titka a célokban rejlik.

De hogyan érhetjük el céljainkat hatékonyan? A SMART célkitűzések a kulcs!

A SMART célkitűzés segít a tervekből kézzelfogható és mérhető célokat formálni. A módszer segítségével határozzuk meg, hogy kinek, mit, mikor és miért kell tennie ahhoz, hogy elérjük a kitűzött célt. Így nem marad tér az “én nem is erre gondoltam” vagy “nem is így értettem” jellegű felvetéseknek:


👉SPECIFIC/KONKRÉT: Határozzuk meg világosan, mit szeretnénk elérni! Például, „Szeretnék 10% -kal növelni a havi eladásokat.”

👉MEASURABLE/MÉRHETŐ: Állítsunk fel mérhető mutatókat, hogy követhessük előrehaladásunkat. Például, „Havi eladások növelése 1000-ről 1100-ra.”

👉ACCESSIBLE/ELÉRHETŐ: Győződjünk meg arról, hogy a célok elérhetők és reálisak. „Éves értékesítés növelése 1000%-kal” nem lenne reális cél.

👉RELEVANT/RELEVÁNS: Legyenek a célok összhangban a vállalat vagy személyes céljainkkal. Például, „Eladások növelése az üzleti stratégiával összhangban.”

👉TIME BASED/IDŐHÖZ KÖTÖTT: Határozzuk meg, mikor kell elérni a célokat. „10% -kal növelni a havi eladásokat a következő 6 hónapban.”

Kövesd a SMART célok koncepcióját, és ne félj kitűzni és elérni a legmagasabb célokat! 

TÉRKŐ módszertan

A teljesítményértékelés kulcsfontosságú szerepet játszik a vállalati kultúrában és a munkavállalók fejlesztésében.

Többször adtunk hangot, mennyire kiemelt szerepet adunk a TÉR-nek munkánk során. Ez a folyamat nemcsak a munkatársak eredményeinek mérését jelenti, hanem lehetőséget teremt az egyéni növekedésre és a célok elérésére.

A hatékony teljesítményértékelés hozzájárul a motivációhoz és a munkahelyi elégedettséghez, segítve a vállalatokat alkalmazottaik megtartásában és fejlesztésében. A módszerek és eszközök folyamatos fejlesztése elengedhetetlen a releváns és pontos értékelések biztosításához.

Ez az oka, hogy mi is folyamatosan fejlesztjük, bővítjük, mélyítjük tudásunkat, módszereinket, tematikánkat.
Ennek köszönhetően jött létre saját fejlesztésű, TÉRKŐ nevű, a teljesítményértékelést több oldalról megtámogató konstrukciónk, mely még inkább elősegítni a szervezet sikeres működését. ♟

Kíváncsiak vagytok, hogy működik? Következő blogunkban bemutatjuk!

Ha úgy érzed, jól jönne segítség a célok meghatározásában, teljesítményértékelésben fordulj bhozzánk bizalommal!

Kövess minket a Social media-ban is!
Oszd meg másokkal is blog bejegyzésünket, ha tetszett!