Röviden a TÉR rendszerről
Ha nem tudod, hogy a csapatodban ki és hogyan végzi a munkáját, kinek, mire van szüksége ahhoz, hogy teljesítménye, hozzáállása vagy kompetenciái fejlődjenek, akkor a teljesítménymenedzsment és / vagy teljesítményértékelési (TÉR) rendszerek egy olyan összetartó keretrendszert adnak a kezedbe, amivel – mint egy autó műszerfalán – látni fogod, hogy mikor kell nyomni a gázt vagy a féket, esetleg más sebességbe kapcsolni.
És ezzel lépéselőnyt jelentünk neked.
Mikor van szükség TÉR rendszerre?
Az elmúlt időszakban a teljesítményértékelése (TÉR) rendszerek váltak a BEST SELLER programunkká. Mielőtt a teljesítményértékelési rendszer kialakítását vagy fejlesztését javasoljuk ügyfeleinknek, a tulajdonosok, felsővezetők jellemzően ezekkel a nehézségekkel találkoznak a szervezetben:
- a csapat számára nem egyértelműek a fókusz és az irányok, a feladatokat nehéz priorizálni
- nem transzparens a kollégák teljesítménye, a mérési mutatók hiányoznak, nincs objektív teljesítményértékelés
- a vezetők gyakran vonódnak be túlzottan operatív feladatokba.
Amikor ilyen jellegű tünetekkel találkozunk, mindig feltesszük a kérdést, hogy:
- vajon a kollégák számára mennyire egyértelműek a vállalati irányok és a feléjük támasztott elvárások?
- ezek a célok mennyire jól definiáltak?
- Milyen gyakran van teljesítményértékelés?
- milyen gyakran kapnak a munkatársak arra vonatkozóan visszajelzést, hogy, hozzáállásuk, esetleg készségeik milyen szinten felelnek meg az elvárásoknak és hol vannak fejlesztési pontok?
- elmaradás esetén hogyan, mikor történnek meg a beavatkozási lépések, ha megtörténnek egyáltalán?
Mire jó a TÉR rendszer?
A teljesítménymemendzsment- és/vagy teljesítményértékelési (TÉR) rendszerek kialakítása lehetővé teszi a teljesítmény alakulásának folyamatos nyomon követését és ebben a munkatársi vagy csapatszintű hozzájárulás tetten érését.
A célok elérését akadályozó tényezők időben felismerhetőek, így a meghozott ellenintézkedések jellemzően hatásossá válnak.
Egy jól működő TÉR rendszerben a teljesítmény egységes rendszerben és egységes – lehetőleg minél objektívebb – szempontok szerint kerül értékelésre, sőt, a hozzáállás és kompetenciák értékelése is megvalósítható.
És ami különösen érdekes, hogy tapasztalatunk szerint a munkatársak ugyanúgy vágynak egy ilyen TÉR rendszerre, ha nem jobban, mint a vezetőség.
Hogyan alakítjuk ki / fejlesztjük a TÉR rendszert?
Teljesítményértékelési megközelítésünkben nem csak HARD oldali tanácsadást nyújtunk, azaz adunk arra vonatkozó javaslatokat, hogy milyenek legyenek a célok, a kapcsolódó megbeszélési és riporting struktúra, illetve folyamatok és rendszerek, hanem SOFT támogatást is adunk a teljesítménykultúra erősítése érdekében elsősorban a vezetőket fejlesztve.