fbpx

Projekttervezés

„A projektmenedzsment jelentősége az egész világban nő, mert a globalizáció lehetőségeinek kihasználásával a vállalatok az alaptevékenységek kivételével minden tevékenységüket kiszervezik és ennek megfelelően a megoldandó komplex feladataikat csak projektmenedzsment alkalmazásával tudják megoldani.”

A projektmenedzsment a mai modern vállalati életben egy olyan alaptevékenység, ami elengedhetetlen a felmerülő ötletek megvalósításához.

A gazdasági élet bármely területéről is legyen szó, az erősödő versenynek köszönhetően mind nagyobb szükség van sikeres projektmenedzserekre. Nem az a fontos, hogy megfeszített ütemben dolgozzunk, hanem az, hogy hatékony munkát végezzünk. Ha legjobb tudásunk szerint menedzselünk egy projektet, nemcsak időt takaríthatunk meg, hanem nyereségesebbé is válhatunk

A projektek összetettsége és a benne részt vevők magas száma miatt igény van egy olyan folyamatra, amely keretet ad a projektervezési és irányítási feladatoknak, ez maga a projektmenedzsment. A projekttervezési folyamat hozzásegíti a vállalatokat ahhoz, hogy tüzetesen átgondolják a felmerült problémákat és azok megoldási lehetőségeit. A kidolgozás során végig kell gondolni, hogy mik a célok, milyen eszközök és erőforrások állnak rendelkezésre a végrehajtásához. A problémák részletes és logikus elemzése segít átláthatóvá és így megoldhatóvá tenni azokat.

Elmondható, hogy szükség van a projekttervezésre és projektmenedzsmentre, mint egy eszközre is, ami azt biztosítja, hogy a résztvevők át tudják látni a projekt egészét, illetve a nekik szánt szerepet is a projekt különböző fázisainak nyomonkövetése közben.

Mi a projekt?

„A projekt egy olyan egyedi folyamatrendszer, amely kezdeti és befejezési időpontokkal megjelölt, specifikus követelményeknek – határidő, költség, erőforrás – megfelelő célkitűzés elérése érdekében vállalt, koordinált és kontrollált tevékenység csoportja.”

Magát a projekt fogalmat is több szempontból lehet értelmezni:

Tehát a projekt egy egyszeri, egyedi és komplex feladatokból álló tevékenységsorozat, aminek a célja, az idő-, és költségkerete előre meghatározott. Ebből következik, hogy a projektnek egyértelműen meghatározott a kezdési és a befejezési időpontja, emellett adott, mérhető eredménye van.

Ahhoz, hogy a konkrétan kitűzött célokat a megfelelő minőségben rendelkezésre álló erőforrásokkal adott időkereten belül el tudjuk végezni, igen akkurátus tervezésre van szükség.

A projekt sikerének titka a három tényezőben, illetve azok egyensúlyában, összehangoltságában van. Ezt szemlélteti a következő ábra is:

Összefoglalva, a projekteknek 10 alapvető ismérve van:

 

1. Egyszeri alkalom (nem a mindennapi működtetéshez kapcsolódik).

2. Újszerű, egyedi tevékenység, ami az eddigiektől eltérő.

3. Idő- és költségkorláta van.

4. Általában erőforrás igényes.

5. A célok rögzítettek.

6. Van kockázata.

7. Egymást követő fázisokból, tevékenységekből épül fel.

8. Sokirányú szakismeretet igényel, mivel egy összetett feladat.

9. Önálló szervezti hátteret igényel.

10. Rugalmas végrhajtást igényel, mivel a feltételek menet közben változhatnak.

A projekt szereplői

A projektet szereplői lehetnek :

személyek, vagy

csoportok is.

Ezek a szerepkörök minden projekt esetén azonosak. A betöltött szerepek között a függőségi (alá-, fölé-, vagy mellérendeltség) kapcsolatokat rögzíteni kell.

A projekt érdekeltje az, – legyen az személy vagy akár csoport – akinek van érdekeltsége a projektben, azaz a projekt rájuk van hatással.

Igen széles körből kerülhet ki az érdekelt, lehet akár:

belsős (projektmenedzser),

részben belsős (funkcionális egységek), illetve

külsős (vevő, alvállalkozó).

A projekt szponzor felel a projekt kivitelezéséért, ő maga képviseli a projektet az érintettek körében.

Fő feladata, hogy irányítsa és segítse a projektmenedzser és a projektcsapat munkáját. Fontos, hogy a szponzor a projekt minden szakaszában jelen legyen.

A projektmenedzser felel a projekt hatékony működéséért.

Elsődleges feladata a projektmegvalósítás folyamatának vezetése, irányítása és szervezése.

További feladatai közé tartozik a projektcsapat összeállítása, a szerepek kijelölése, a célok meghatározása a lehetőségek behatárolása mellett. A projektcsapat motiválása szintén egy kardinális feladat. Egy sikeres projek véghezviteléhez lényeges, hogy a tagok érezzék, hogy elismerik a tevékenységüket. gellenőrzés is felada lehet, de nagyobb projektek esetén erre külön minőségellenőrzési csapatot hoznak létre.

Meg kell határozni kulcs-ellenőrzési pontokat is, amik alapján jelentéseket lehet készíteni a munka menetéről.

Fontos a jó kommunikációs készség ebben a szerepkörben, hiszen a menedzser tartja a kapcsolatot a projekt szponzorral és az ügyféllel is.

A minőségellenőrzés is felada lehet, de nagyobb projektek esetén erre külön minőségellenőrzési csapatot hoznak létre.

A projektcsapat összeállítása a tervezett projekt jellegétől függ.

A tapasztalatok alapján az a jó munkacsapat, amelyikben többféle munkastílusú tag van. A csapat tagjai lehetnek belsős, illetve külsős emberek is, de fontos, hogy képesek legyenek együtt dolgozni és kommunikálni egymással.

A projekt nem követeli meg, hogy egyszerre együtt dolgozzanak,ez mindig a feladatok jellegétől és időtartamától függ, illetve az is hogy melyik tag mikor vesz részt a projekt munkában. A projektcsapat hatáskörét tekintve, a kiadott feladatokat önállóan hajtják végre, illetve javaslatot is tehetnek a tervek módosítására, helytálló indoklással alátámasztva.

A szereplők között érdemes megemlíteni a „láthatatlan csapatot” is, ami magába foglal minden olyan tényezőt, amely a projekt terveinek alakulására valamilyen módon hatással van.

A projekttervezés módszertana

A projekt sikerességének egyik legfontosabb eszköze a megfelelő előkészítés.

A helyzetelemzés elkészítése után lényeges, hogy maga a tervezés és a végrehajtás is egy előre meghatározott folyamat alapján történjen.

Ennek a támogatására sokféle módszer terjedt el, melyekből a legfontosabbakat, illetve a legelterjedtebbeket szeretnénk röviden bemutatni:

1.) Projekt ciklus elmélet

A projekt végrehajtásának folyamatát másnéven projekt ciklusnak is nevezik. Három szakaszra lehet bontani:

1.) Előkészítés: A lehetőségek és a korlátok itt kerülnek meghatározására, elemzésére. Majd ezek alapján projekttervek készülnek. Itt érdemes előkészítő tanulmányokat és megvalósíthatósági, fenntarthatósági értékeléseket is készíteni.

2.) Lebonyolítás: Maga a végrehajtási szakasz, ahol a projektet elkezdik és véghez is viszik. Nagy szerepe van ebben a szakaszban a monitoringnak. .A lebonyolítás folyamán a projektvezetőnek értékelnie kell (egyszer, de akár többször is), hogy a tervezetthez képest milyen ütemben sikerül végrehajtani a projektet.

Ez alapján megállapítható, hogy a projekt a megfelelő úton halad-e a kitűzött célok felé, illetve az is, hogy szükség van-e valamilyen módosításra az előre eltervezettekhez képest.

3.) Ellenőrzés: A projekt lezárását követően a projektvezetőnek értékelnie kell a projekt eredményeit, eredményességét, valamint le kell vonni a tanulságokat is a jövőre nézve.

2.) SWOT elemzés

Ezt a módszertant az üzleti élet legtöbb területén alkalmazzák, így a projekttervezés esetén is hasznos információkat nyerhetünk ki az erősségek, gyengeségek, lehetőségek és veszélyek elemzéséből. (S – strengths, W – weaknesses, O – opportunities, T – Threats).

Az analízis kitér a vizsgálat tárgyát képező projekt belső tényezőinek és külső adottságainak a pozitív illetve negatív részeire is.

Belső tényezők:

-A gyengeség az, ami jelenleg nem működik megfelelően, de bizonyos befolyásolással jobbá tehető.

-Az erősség az, ami jól működik, de valamilyen ráhatással még jobbá tehető.

Külső tényezők:

-A lehetőség egy olyan adottság, amit nem lehet befolyásolni, viszont kedvező, és azt kihasználva erősítheti a projektet.

-A veszély egy olyan gátló tényező, amit nem lehet befolyásolni és ezáltal növeli a kockázatot, tehát csökkenti a siker lehetőségét.

Az egész analízis célja, hogy feltárja azokat a tényezőket, amelyek elősegíthetik, illetve gátolhatják a projekt megvalósítását

Mint a legtöbb módszertan, így a SWOT-analízis is eredményesebb abban az esetben, ha nem egy ember készíti el, hanem egy egész csapat dolgozik az összeállításán.

A projekttervezés lépései

1.) A problémák feltárása, meghatározása

Ezalatt érdemes interjúkat, felméréseket készíteni, illetve statisztikákat megvizsgálni. Ez is elősegíti a probléma pontos meghatározását.

A probléma megfogalmazásával egyúttal meghatározzuk a projekt tárgyát is.

A megfelelően meghatározott problémának 3 fő jellemzője van:

Világos: Érthető a megfogalmazása.

Tömör: tömören írja le a megváltozott helyzetet.

Teljes: Tartalmazza az érintettek körét, a probléma nagyságát és rámutat a résztvevők igényeire is.

Miután elkészült a probléma meghatározása, elemezni kell azt, hogy feltárják a megfelelő eljárást a probláma kiküszöbölésére. Ennek a segítségére szolgál a problémafa, amely rendszerezi és kisebb egységekre bontja a problémákat, és általában 3-5 szintből áll.

A fő kérdés minden esetben, a „Miért?”. Ez a fajta elemzés meghatározza, hogy mely feladatokat tudják megoldani lokálisan, és melyekhez kell külső forrásokat igénybe venni (pl: alvállalkozó, pályázat).

2.) Célrendszer meghatározása

A problémafa elkészítése után a problémákra megoldásul szolgáló célokat kell összegyűjteni és beírni a problémák helyére. Ez alapján épül fel a célfa, amit el lehet készíteni az egész problémafára, vagy csak egy részére is. A célfán szereplő célok között feltétel és eredményösszefüggés van.

A cél az, amit a projekt véghezvitelével el szeretnénk érni. Egy pojektnek lehet több célja is, melyeket külön kell választani és kezelni egymástól, illetve pozitívan kell megfogalmazni.

A projekt egyik kulcspontja, hogy a célok megfelelően legyenek meghatározva. Ezzel tudjuk bemutatni, hogy ténylegesen miért is van szükség az adott projektre, illetve hogy milyen problémákat fogunk vele megoldani.

A projekt céljai 3 fő részre osztatók:

Általános célok: A projekt hozzájárulhat hosszabb távú hatások eléréséhez, de nem valósítja meg önmagában ezt az általános célt.

Konkrét célok: A projekt szükségességét határozza meg a közvetlen hatásokkal kiegészítve.

Várt eredmény: A projekt konkrét eredményei.

3.) Projektterv elkészítésének a menete

Fontos, hogy a projekttervvel szembeni elvárásokat, követelményeket már a projektterv készítésekor betartsuk. Az elvárások beépítésének célja a projektmegvalósítási folyamat, vagy egy ahhoz kapcsolódó altevékenység összefüggéseinek feltárása és tervezése. További lényeges követelmény, hogy a megvalósítás során keletkezett eltérések kezelésére is alkalmas legyen a tervezet.

Általános követelmények a projettervvel szemben:

Áttekinthetőség: a projekt minden tagja számára egyértelmű legyen a projektterv.

Pontosság: nagyon fontos a pontos tervezés, hiszen ez alapján lehet kikalkulálni a költség-, idő-, és erőforrás igényt.

Rugalmasság: a projekt folyamán felmerülő változtatások egyszerűen átvezethetőek legyenek a tervben.

Egyetemlegesség: minden tevékenységet tartalmazzon a terv az összes kapcsolódási ponttal együtt.

A célmeghatározással elvégeztük a projekttervezés alapját. A következő lépés is jelentős a projekt szempontjából, ugyanis meg kell határozni a tevékenységeket, és a módszereket amelyekkel el szeretnénk érni a kitűzött célt/célokat.

A projekt nyomonkövetéséhez nélkülözhetetlen mérföldköveket és döntési pontokat is rögzíteni kell a tervezés során. Ezek a folyamatos riportoláshoz is segítséget nyújtanak.

Szükség van még egy kommunikációs terv elkészítésére is, itt kell meghatározni például azt is, hogy mikor lesznek státusz meetingek, ahol a projekt vezető beszámol a projekt szponzornak és az érdekelteknek az aktuális állapotról.

Kövess minket a Social media-ban is!
Oszd meg másokkal is blog bejegyzésünket, ha tetszett!