fbpx

Mentoring

Tapasztalataink azt mutatják, hogy a mentoring az egyik leghatékonyabb formája a támogatásnak és a tanulásnak. Ez a folyamat általában két személy együttműködésérol szól, aminek segítségével előre meghatározott készségeket és képességeket fejlesztenek. A mentor irányt mutat, tanít, széleskörű tapasztalattal és tudással is rendelkezik, amit megoszt a mentorálttal.

A mentorálás igazi értéke a szemléletformálásban rejlik.

A mentor sajat példákkal (ami lehet pozitív és elakadás jellegű is) és tapasztalata megosztásával támogatja a mentoráltat, megnyitva előtte az új nézőpontokat. Emellett nem csupán inspirál, de segít fenntartani a motivációt is. A mentor átfogóan ismeri a szervezetet és tanácsadói szerepben is kiemelkedik, gyakran külsős, de sok helyen a szervezeten belül képzik ki a mentorokat.

A Mentoring egy tanulási folyamat, egy inspiráló, együttműködésen alapuló kapcsolat, mely mind a mentor, mind a mentorált számára hozzájárul a személyes és szakmai fejlődéshez.

A mentoring mottója: Együtt másabbak és többek vagyunk!

A mentoring fajtái

A mentorálás különböző típusai olyan széles skálán mozognak, mint a szervezetek sokszínűsége. A különféle megközelítések mindegyike egyedi előnyöket hordoz és a mentoráltak szükségleteihez, céljaikhoz igazodva választhatók ki.

Íme néhány fajta azok közül, amikkel mi is szívesen dolgozunk.♟

Vezetői mentorálás

A vezetői mentorálást (Leadership Mentoring) azoknak javasoljuk, akik maguk is vezetők vagy szeretnének azok lenni. A vezetői mentor megosztja mind a pozitív, mind a negatív tapasztalatait, amiket pályája során szerzett és segíti a mentoráltat a vezetői készségek fejlesztésében.

Szakmai mentorálás

A szakmai mentorálás azoknak nyújt iránymutatást, akik szakmai területükön egy konkrét szegmensben szeretnék fejleszteni készségeiket és tudásukat.

Fordított mentorálás

A fordított mentorálás (Reverse mentoring) során a hagyományos szerepek felcserélődnek. Általában fiatalabb, a szervezetben új munkavállaló mentorálja a azt a kollégát, aki már valószínűleg nagyobb szakmai tapasztalattal rendelkezik, de bizonyos területeken, például a technológiai ismeretek, friss perspektívák és új megközelítések terén az új kolléga új ismereteket tud nyújtani neki.

Új kolléga mentorálása

Az új kolléga mentorálása (Newcomers mentoring) során a mentor segít a beilleszkedésben, megismerteti az újonnan érkezett kollégát a vállalati kultúrával és folyamatokkal, és támogatja a mentoráltat az új környezetben való sikeres navigálásban.

Ide sorolhatjuk még például az átfogó mentorálást (Globális mentoring), csoportos vagy kismama mentoringot is.

Fontos, hogy különbséget tegyünk a mentoring és a coaching között, mert gyakran szembesülünk azzal, hogy a kettő a köztudatban összemosódik.

A mentor széleskörű tapasztalatokat és tudást oszt meg, tanácsokkal segítve a mentoráltat, a coaching viszont inkább egy olyan hozzáállást jelent, ahol a fókusz a kérdezésen, meghallgatáson és az önreflexión van, nem pedig a tapasztalatok közvetítésén.

A mentor kijelöli az utat, a coach segít felfedezni azt.

A mentoring összességében egy hasznos eszköz, ami valós készségfejlesztést és tapasztalatcserét kínál mind a mentor, mind a mentorált számára.

Vezetői mentoring a generációs különbségek tükrében

A vezetői mentoring széles spektrumon mozog, mi most arra összpontosítunk, hogy hogyan segíthet a generációs különbségek okozta feszültségek kezelésében, mivel az a megélésünk, egyre gyakoribb probléma a dinamikusan változó munkahelyeken. 

👉Szakemberek szerint ekkora különbségek még sosem voltak a munkaerő piacon, mint ma, amikor akár három❗️ generáció képviselői is tudnak egyszerre jelen lenni egy szervezetben. Az új generációk más értékrenddel és hozzáállással érkeznek a munka világába, ezért a heterogén csapatok összefogása egyre nehezebb kihívást jelent a vezetők számára.
👉A vezetői mentorálás lehetőséget kínál arra, hogy megértsük és kezeljük ezeket a különbségeket, mivel nem arról van szó, hogy egy generáció jobb lenne, mint a másik, csupán eltérő megközelítésekről van szó.
👉Az együttműködés kulcsa a megértés és az elfogadás. A hagyományos munkamorál és hierarchia ütközhet az egyenlőséget és rugalmasságot preferáló igényekkel. A sikeres vezetés alapja a hatékony kommunikáció és visszacsatolás, amely figyelembe veszi a különböző generációk kommunikációs preferenciáit és stílusait. Csak így lehet garantálni, hogy minden csapattag számára érthetőek legyenek az elvárások és célkitűzések.

A vezetői mentoring fontos szerepet játszik ebben a folyamatban, segítve a vezetőket fejleszteni készségeiket és alkalmazkodni a változó munkahelyi dinamikához, ami elengedhetetlen a sikeres vezetéshez.

Ha érdekel benneteket egy vállalati mentoring folyamat kialakítása, vagy a mentorok felkeszítese/képzése akkor keressetek bennünket bizalommal!♟🔝

Kövess minket a Social media-ban is!
Oszd meg másokkal is blog bejegyzésünket, ha tetszett!