fbpx

MBTI

Születésünkkor sajnos nem kapunk használati és kezelési útmutatót, melyben közérthetően és egyértelműen tájékoztatnának bennünket saját, és mások rendeltetésszerű „működésének” módjáról.

Sokszor nem is ismerjük a kapcsolataink minőségének javításához szükséges különleges kezelési feltételeket sem, hiába tanulunk módszereket, leginkább saját tapasztalok mentén próbálunk boldogulni a világban. Pedig mennyivel egyszerűbb lenne, ha nem saját bőrünkön kellene megtanulnunk mindazt, ami segíti a hatékony együttműködésünket!

Jó hír azonban, hogy léteznek olyan technikák, módszerek és praktikák, amiknek a segítségével mégis könnyebben megérthetjük magunkat, másokat és kicsit talán a minket körülvevő világot is.

Egy ilyen lehetséges támogató módszer a személyiségtipológia, mely így elsőre ijesztően hangozhat, azonban megismerve a lényegét rájövünk, hogy nem is olyan bonyolult, és valóban segíthet abban, hogy könnyebben eligazodjunk a mindennapi kommunikáció útvesztőiben. Az emberi személyiség megismerésére és a személyiség tipologizálására vonatkozó törekvések már nagyon korán megjelentek, hiszen Hippokratesz által már az ókorban leírt 4 temperamentum (kolerikus, szangvinikus, flegmatikus, melankolikus) elindította a típuselméleteket. sort azonban hosszasan lehetne folytatni. 

Összegezve a mai napig mindegyik irányzat lényege az, hogy az embereket személyiség jegyeik hasonlósága, vagy különbözősége alapján, egymástól relatív jól elkülöníthető típusokba (kategóriákba) sorolják, azt azonban semmiképp nem elfeledve, hogy mindenki nemcsak egyedi genetikával, hanem egyszeri és páratlan személyiséggel is születik.

Manapság nagyon népszerű, és munkahelyi környezetben is egyre elterjedtebb a DISC (Dominance/ domináns, Influence/befolyásoló, Steadiness/ szilárd, Compliance/ szabálykövető rövidítésekből)

és az MBTI (Myers–Briggs-Types indicator) típuselméletek, mivel nemcsak a magánéletben szolgálhatnak nagyszerű iránytűként, de segítenek eldönteni például a HR-en dolgozó kollégáknak, hogy kire is van szükségük, a vezetőknek abban hogy a megfelelő feladat az arra legalkalmasabb kollégára legyen bízva, és a kollégáknak pedig a munkatársaik jobb megismerésében és erősségeik feltérképezésében segítenek.

De hogy is működik dióhéjban az MBTI típuselmélet?

Akár egy (az interneten is elérhető) MBTI teszt, vagy egy erre a célra speciálisan összeállított tréning segítségével ránézhetünk működésünk 4 aspektusára, aminek következtében választ kapunk arra, hogy hol helyezkedünk el egy képzeletbeli skálán az alábbiak tekintetében:

Inkább extrovertáltként, vagy inkább introvertáltként kommunikálunk és éljük a mindennapjainkat?

Amennyiben egy feladatot kell megoldjunk, akkor inkább az adatokra, tényekre, vagy sokkal inkább az összefüggésekre koncentrálunk, és az egész képet látjuk? Ha döntéseket kell hozzunk, akkor előbb az eszünkre vagy inkább a szívünkre hallgatunk? Végül, de nem utolsó sorban inkább precízen, eltervezetten éljük az életünket, hangsúlyt helyezve minden apró részletre, vagy sokkal inkább spontán módon szemléljük az eseményeket és bármikor jó szívvel belefér életstílusunkba egy kis újratervezés 😊.

Összességében választ kapunk arra, hogy miért van az, hogy némely emberrel pillanatok alatt egymásra hangolódunk, és vannak, akikkel ez tovább tart, és hogyan tudunk a különbözőségeink ellenére is hatékonyan együttműködni.

Felismerhetjük erősségeinket, gyengeségeinket (adott esetben fejlesztendő területeinket), de megértjük a motivációinkat, és megtalálhatjuk akár az ideális munkakört, és ami a leglényegesebb talán magunkhoz és a többikehez is a megfelelő ‘kulcsot’, amivel a hatékonyabb együttműködés tudunk elérni.

Tény, hogy nem vagyunk tökéletesek, mindannyiunknak vannak szerethető és nehezebben elviselhető dolgai, de hisszük azt, hogy megfelelő önismerettel, emberismerettel és együttműködő kommunikációval a kapcsolataink harmonikusabbá tehetők. Ebben nyújt segítséget az MBTI személyiségtipológia.

A módszer egyszerű és gyakorlatias, könnyen érthető és használható.

Kalandra fel!

Kövess minket a Social media-ban is!
Oszd meg másokkal is blog bejegyzésünket, ha tetszett!